• Tel.: 696 083 871  biuro@fundamenti.pl
 • reklama_750_120

 • Menu

  Wpływ zabawy na kształtowanie umiejętności u najmłodszych

 • W dzieciństwie większość swojego czasu spędzamy na zabawie. Jest to też idealny czas na naukę oraz rozwój, ponieważ w najmłodszych latach najlepiej przyswajane są nowe informacje oraz umiejętności. Dlatego też zabawa jest tak istotnym elementem w życiu dziecka. Kształtowanie zdolności manualnych i rozwój wyobraźni możliwy jest dzięki zabawkom edukacyjnym, takim jak np. zabawkowe traktory. Odpowiednie zabawki oraz wprowadzone przez opiekunów zabawy, mogą sprzyjać maluchom. Musimy pamiętać, że to właśnie poprzez zabawę dzieci przygotowują się do życia dorosłego. Traktory zabawki od lat cieszą najmłodszych. Biorąc pod uwagę, że jest to imitacja prawdziwego pojazdu rolniczego wiemy, że dzieci podczas zabawy nimi odtwarzają prawdziwe życie dorosłych.

  Zabawy zadaniowe

  Naśladując dorosłych maluchy często powielają ich czynności w zabawie. Tak też jest, gdy dzieci wykorzystują zabawkowe traktory. Dziewczynki bawiące się w sprzedaż artykułów spożywczych lub w opiekowanie się dziećmi to nie nowość. W zabawy w dom chętnie włączają się również chłopcy. Pojazdy rolnicze, wozy strażackie, czy też policyjne najczęściej pozostają w zainteresowaniu małych chłopców. Takie zabawy zadaniowe pełnią bardzo ważną rolę. Dzieciaki naśladując zachowanie dorosłych, przygotowują się do dorosłego życia. Ponadto są one również socjalizujące. Maluchy w dużych grupach spędzają czas na wspólnej zabawie zabawkowymi traktorami. Uczą się tym samym relacji międzyludzkich. Bardzo ważna pozostaje też kwestia wyobraźni. Same traktory, ciągniki, czy inne zabawki mogą nie wystarczyć. Maluchy tworzą we własnej wyobraźni mosty, ulice i drogi. Różne zadania wykonywane przez dane zabawki także pozostają w kwestii wyobraźni. Dzieci potrafią być bardzo kreatywne, trzeba im tylko dać ku temu możliwości.

  Korzyści płynące z zabawy

  Wszystkie zabawy zadaniowe mogą kształtować pewne umiejętności, które z całą pewnością przydadzą się w życiu dorosłym. Nawyki zdobywane w dzieciństwie mogą być różne, dlatego znacząca odpowiedzialność przypada opiekunom maluchów. Zabawkowe traktory, czy inne pojazdy pomagają dzieciom zapoznać się z wieloma czynnościami z jakimi na co dzień borykają się rolnicy, policjanci, czy uwielbiani przez małych chłopców strażacy. Obecnie na rynku dostępne są świetnie wyprodukowane zabawki, które do złudzenia przypominają prawdziwy sprzęt, którym posługują się dorośli. Poza samymi maszynami warto zakupić również małe zwierzątka oraz zabawki postaci, ponieważ uczą one pewnych zachowań, a także ukazują dzieciom świat zwierząt, czy roślin. Korzystanie z zabawkowych traktorów oraz innych dodatków pomoże dzieciom stać się odpowiedzialnym oraz sumiennym. Zwrócenie uwagi na to, że niektóre czynności np. w życiu rolników, muszą być wykonywane codziennie sprawi, że dzieci same zaczną „przykładać się” do swojej zabawy. Tworzenie pewnych zasad oraz wartości w małym człowieku może zaowocować w przyszłości. Gdy zaobserwujesz, że Twoje dziecko chętniej wybiera tego rodzaju zabawki, zdecyduj się na jakościowe i bardzo realistyczne modele.
 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *