• Tel.: 696 083 871  biuro@fundamenti.pl
 • reklama_750_120

 • Menu

  Dubrovnik – lider wśród chorwackich miast

 • 12_Dubrovnik - lider wśród chorwackich miastZajmuje najważniejsze miejsce na liście chorwackich ośrodków turystycznych, a spacery po jego terenie dostarczą niezapomnianych wrażeń. Dubrovnik, dzięki cennym zabytkom oraz malowniczej okolicy, oczaruje każdego. Co warto tu zobaczyć?

   

  Od miasta ruin do lidera w świecie turystyki

  Koniec XX wieku nie był okresem łatwym dla mieszkańców Chorwacji. Proklamowanie niepodległości i wojna z Serbią to wydarzenia, które skutecznie zablokowały rozwój turystyki w tej części Europy. Na szczęście dziś po zniszczeniach wojennych nie ma już śladu. Podniesiony z ruin Dubrovnik znów jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie, a jego zabytki przyciągają uwagę wielu znanych organizatorów turystyki. Efekt? Wyprawy na jego teren oferują tak znane biura jak np. Rainbow – R.pl. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie odbywanych tu wycieczek?

   

  Miejskie fortyfikacje

  Potężne mury obronne to najlepsza wizytówka Dubrovnika oraz najważniejsza atrakcja turystyczna tego miasta. Łączna długość murów obronnych, wznoszonych od XIII stulecia, to blisko 2 km. Kto wybierze się na spacer wzdłuż tych fortyfikacji, będzie mógł zobaczyć pięć potężnych fortów. W ich gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje Lovrjenac – fort najchętniej odwiedzany przez turystów.

   

  Stradun – główna ulica starówki

  Choć całe stare miasto prezentuje się wspaniale, jego poznawanie warto zacząć od spaceru główną ulicą. Jest nią wytyczona w XII wieku Stradun – licząca sobie 300 metrów długości, znana z ważnych atrakcji. To właśnie tu można zobaczyć tak ważne obiekty jak Małą Studnię Onoforia, dzwonnicę klasztorną oraz miejskie bramy. Najważniejszą atrakcją jest jednak Wielka Studnia Onoforia, która powstała w XV wieku jako część miejskich wodociągów. Dziś jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta oraz atrakcją, której w czasie zwiedzania Dubrovnika nie można pominąć.

   

  Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

  Katedra ta jest nie tylko ozdobą Starego Miasta, ale i jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Chorwacji. Wzniesiona na przełomie XVII i XVIII stulecia w stylu barokowym, przyciąga nie tylko swą architektoniczną formą oraz znajdującym się w jej wnętrzu obrazem Tycjana, ale i pełnym cennych dzieł sztuki skarbcem.

   

  Kolumna Rolanda

  Kolumna Rolanda to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków, z jakimi można się spotkać w tym mieście. Ta średniowieczna kolumna nawiązuje do słynnej „Pieśni o Rolandzie” i rycerskiego etosu tak ważnego w wiekach średnich. Warto też pamiętać, że w okresie średniowiecza figura Rolanda była ważnym symbolem. Miasto, które mogło się takim dziełem pochwalić, uchodziło za niezależny ośrodek miejski mogący się poszczycić własną jurysdykcją i dobrze rozwiniętym handlem.

   

  Dubrovnik od lat zajmuje kluczowe miejsce na liście najpiękniejszych miast Europy, jest też najważniejszym ośrodkiem turystycznym na terenie współczesnej Chorwacji. Piękne otoczenie oraz cenne zabytki przyciągają turystów z całego świata, a wrażenia związane z pobytem w tym mieście na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

   
 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *